I. TURNUSY REHABILITACYJNE
Turnus rehabilitacyjny jest formą aktywnej rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, mającą na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. Program turnusu powinien zawierać elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia osoby niepełnosprawnej oraz obejmować zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz inne wynikające ze specjalistycznego rodzaju turnusu, z uwzględnieniem zajęć indywidualnych i grupowych. Celem turnusu rehabilitacyjnego jest ogólna poprawa sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Osoba niepełnosprawna, która ubiega się o dofinansowanie powinna złożyć do PCPR wniosek o przyznanie dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym wraz z niezbędnymi załącznikami:
- kopią aktualnego orzeczenia o znacznym, umiarkowanym bądź lekkim stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego.
- Oświadczeniem o dochodach (netto) wnioskodawcy w przeliczeniu na jednego członka rodziny wspólnego gospodarstwa domowego, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc, w którym składany jest wniosek.
Zgodnie z zasadami dofinansowania zawartymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o dofinansowanie może się ubiegać osoba, której dochód nie przekracza:
· 50% przeciętnego wynagrodzenia (chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale) w przeliczeniu na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
· 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
W przypadku, gdy powyższe kwoty są przekroczone dofinansowanie będzie pomniejszone o wielkość przekroczenia tych kwot. Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem, że wniosek lekarza kierującego na turnus rehabilitacyjny zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna.
Wysokość dofinansowania:
· 30% przeciętnego wynagrodzenia (chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale) - osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osoba niepełnosprawna w wieku do 16 roku życia i osoba niepełnosprawna w wieku 16-24 lat ucząca się i niepracująca, bez względu na stopień niepełnosprawności,
· 27% przeciętnego wynagrodzenia - osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
· 25% przeciętnego wynagrodzenia - osoba niepełnosprawna z lekkim stopniem niepełnosprawności,
· 20% przeciętnego wynagrodzenia- opiekun osoby niepełnosprawnej,
· 20% przeciętnego wynagrodzenia - osoba niepełnosprawna zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
II. PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
Przedmioty ortopedyczne to przyrządy ortopedyczne niezbędne osobie niepełnosprawnej w przypadku trwałego inwalidztwa, w okresie choroby lub usprawnienia leczniczego, np.: protezy kończyn dolnych i górnych, dodatkowe wyposażenie do protez, gorsety i kołnierze ortopedyczne, obuwie ortopedyczne, ortezy, kule i laski inwalidzkie, balkoniki i podpórki do chodzenia, wózki inwalidzkie zwykłe oraz elektryczne, foteliki dla dziecka do siedzenia, indywidualne przedmioty pionizujące, pełzaki do raczkowania itp.
Środki pomocnicze to te środki, które ułatwiają w znacznym stopniu, bądź też umożliwiają, funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym. Są nimi np. soczewki, lupy, lunety, szkła do okularów, systemy wspomagające słuch, cewniki, worki do zbioru moczu, aparaty słuchowe, wkładki uszne, pieluchomajtki, protezy piersi, pasy przepuklinowe, poduszki przeciwodleżynowe, materace przeciwodleżynowe, peruki, zbiorniki do osobistej pompy insulinowej itp.
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przysługują bezpłatnie lub częściowo odpłatnie (w zależności od rodzaju przedmiotu i środka pomocniczego).
O dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby które:
- uzyskają od lekarza lub osoby uprawnionej zlecenie na zaopatrzenie w dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy,
Wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 29 maja 2017r. (Dz.U. 2024.500 j.t.)
Zlecenie może zostać potwierdzone przez lekarza lub inną osobę uprawnioną do wystawienia zlecenia – już na etapie wystawiania zlecenia podczas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim. Osoba niepełnosprawna bezpośrednio od lekarza może udać się do sklepu medycznego lub apteki w celu realizacji zlecenia. Refundowane wyroby medyczne może nabyć lub otrzymać w punktach, które podpisały umowę z Funduszem.
- posiadają dokument potwierdzający niepełnosprawność tj. orzeczenie o lekkim, umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności uprawniające do zasiłku pielęgnacyjnego (w przypadku dzieci do 16 r.ż) lub orzeczenia równoważnego,
- spełniają kryterium dochodowe: o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli przeciętny miesięczny dochód tych osób, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Osobom, które przekraczają w/w kryterium dochodowe, określone na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dofinansowanie nie przysługuje !!!
Maksymalne dofinansowanie z PFRON wynosi:
- do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ,
- do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia,
Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Górze realizującym zadania, które mogą być finansowane ze środków PFRON
III. SPRZĘT REHABILITACYJNY
Sprzęt rehabilitacyjny to urządzenia i sprzęty zalecone przez lekarza, niezbędne do prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych, nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Sprzęt rehabilitacyjny traktowany jest w przepisach odmiennie niż wyroby medyczne – nie ma określonego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych.
Dofinansowaniem może być objęty zakup sprzętów, przyrządów i urządzeń wspierających rehabilitację osoby z niepełnosprawnością w jej miejscu zamieszkania.
O dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą ubiegać się osoby które:
- posiadają dokument potwierdzający niepełnosprawność - orzeczenie o lekkim, umiarkowanym, znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności uprawniające do zasiłku pielęgnacyjnego (dzieci do 16 r.ż) bądź orzeczenia równoważnego, w myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bez względu na wiek.
- spełniają kryterium dochodowego tzn. o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
· 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
· 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
- uzyskają od lekarza zaświadczenie o potrzebie posiadania danego sprzętu rehabilitacyjnego.
Wnioski przyjmowane są przez cały rok. Dofinansowania wypłacane są w miarę dysponowania przez PCPR środkami finansowymi przekazanymi przez PFRON na ten cel.
Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80% kosztów. Wnioskodawca jest zobowiązany do wkładu udziału własnego w minimalnej wysokości 20% kosztów.
UWAGA!!! PCPR nie zwraca kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
IV. LIKWIDACJA BARIER
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U.2015.926 ze zm.) ze środków Funduszu może być dofinansowana likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. Realizacja powyższych zadań ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
1) BARIERY ARCHITEKTONICZNE to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym
2) BARIERY TECHNICZNE to przeszkody wynikające z braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie;
3) BARIERY W KOMUNIKOWANIU SIĘ to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
V. SPORT, KULTURA, REKREACJA I TURYSTYKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W PRZYGOTOWANIU !!!!